FORUM/SUPORTERI

Inregistreaza-te pentru a avea acces la forumul U Trustul CRE. Clic aici pentru a accesa formularul de inregistrare.

Comunicate

U Trustul CRE – BC Teleorman Alexandria

Tânăra echipă “U” Trustul CRE a debutat cu dreptul în cea de-a 58-a ediţie a Campionatului Naţional de baschet feminin: la Cluj, în faţa a 800 de spectatori, clujencele s-au impus, cu scorul de 78-75 (13-13, 23-16, 19-20, 23-26), în faţa echipei BC “Teleorman” Alexandria.

După un prim sfert, influenţat de emoţiile de început, cu multe greşeli de o parte şi de cealaltă, gazdele au intrat în ritm abia din minutul 13 cînd tabela indica 21-17 pentru adversare. De aici, echilibrul dintre faza defensivă şi cea ofensivă le-a pus pe clujence în postura de a marca 16 puncte fără să primească nici unul, iar la scorul de 33-21 soarta primei jumătăţi a partidei a fost decisă.

Impulsionată de cele patru americance, dintre care trei au fost permanent pe teren, echipa din Alexandria a pornit o furibundă cursă de urmărire apropiindu-se la 66-68 în minutul 37. Două coşuri de 3 puncte ale Radei Giurgiu au dus scorul la 74-66 (min. 39), dar emoţiile au rămas până în final. Greşeala tehnică a Andreei Orosz şi “tripla” Alshaa-ei Hodges le-a apropiat pe elevele lui Mădălin Piperea la un punct de clujence, iar cu 29 de secunde înaintea fluierului final tabela indica 74-75, ca urmare a aruncărilor libere fructificate de Ernesia Wideman. Coş Corina Moroşan (76-75), apoi timp de odihnă cerut de antrenorul echipei din Alexandria şi două puncte marcate, pe contraatac, de Orosz Andreea: finalul a fost pe muchie de cuţit.

Cele 153 de puncte ale unei partide frumoase au fost marcate de Orosz Andreea (27, 3x3), Florentina Ardeleanu (13, 2x3), Michele Cosel (12, 2x3), Claudia Pop (9), Corina Moroşan (8), Rada Giurgiu (6, 2x3) şi Andreea Huţanu (3), respectiv Alshaa Hodges (20, 4x3), Daniela Şanta (16, 1x3), Christian Hood (14), Ernesia Wideman (13), Anca Şipoş (10) şi Amber Cunningham (2). Au arbitrat Alin Roşu (Oradea) şi Gabriela Istvan (Timişoara)

În etapa a doua (28 octombrie), “U” Trustul CRE se va deplasa la Arad unde va întâlni formaţia “ICIM” din localitate.